Co to jest kredyt bankowy? Definicja, rodzaje, koszty kredytu

Co to jest kredyt bankowy? Definicja, rodzaje, koszty kredytu

Nie wiesz, jaki rodzaj kredytu będzie najlepszy w Twoim przypadku? Zastanawiasz się, jaki kredyt będzie najbardziej opłacalny – gotówkowy, hipoteczny czy obrotowy? Chcesz poznać koszty konkretnego rodzaju kredytów? Szukasz informacji, jakie dokumenty są potrzebne przy zaciąganiu pożyczki? Zobacz, co to jest kredyt i jakie są jego rodzaje! Przeczytaj, jakie są koszty kredytu bankowego! Dowiedz się, jakie dokumenty i wymagania musi spełnić kredytobiorca, który stara się o kredyt i pożyczkę!

Co to jest kredyt?

W obecnych czasach zaciąganie pożyczek jest coraz bardziej popularne. Jednak czym właściwie jest kredyt? Otóż kredyt to rodzaj transakcji, która zawarta jest pomiędzy kredytodawcą a kredytobiorcą. Transakcja kredytowa może dotyczyć:

 • środków pieniężnych,
 • dóbr materialnych,
 • innego rodzaju świadczeń.

W umowie kredytobiorca zobowiązuje się do terminowych spłat równowartości wykorzystanych środków oraz oprocentowania, które jest wynagrodzeniem za korzystanie z tych środków. Oprocentowanie jest naliczane na podstawie zasad określonych w umowie, które wiążą się z długością okresu korzystania z pożyczki oraz wysokością zaciągniętego zobowiązania. Co więcej, pożyczone środki finansowe, które otrzymujesz na rachunek bieżący od banku plus poniesione odsetki, stanowią całkowity koszt kredytu.

Jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Na rynku możesz spotkać się z dużą ilością ofert kredytów bankowych, które możesz wykorzystać na dowolny cel. Jednak, jaki kredyt będzie odpowiedni w Twoim przypadku? Poznaj, czym jest kredyt gotówkowy, hipoteczny, konsolidacyjny i obrotowy! Sprawdź, czy warto wziąć kredyt samochodowy na wymarzony pojazd!

Kredyt gotówkowy

W przypadku kredytów gotówkowych kredytobiorca może wykorzystać środki na określony zakup. Ten rodzaj kredytu jest wypłacany w całości w gotówce w formie fizycznej lub przelewu na konto bankowe i ma charakter kredytu konsumpcyjnego. Co więcej, kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem oraz na warunkach określonych w umowie kredytowej.

Kredyt hipoteczny

Jeśli planujesz budowę domu lub zakup nieruchomości, to prawdopodobnie najlepszą formą kredytowania będzie kredyt hipoteczny. Co więcej, zabezpieczeniem tego rodzaju kredytu jest hipoteka, na którą zostanie przeznaczona określona kwota. W przypadku kredytu hipotecznego możesz zaciągnąć pożyczkę na długoterminowy okres kredytowania, co określają warunki kredytu zawarte w umowie. Istnieje również możliwość zaciągnięcia tego rodzaju pożyczki w obcej walucie na określoną kwotę pieniędzy.

Kredyt konsolidacyjny

W przypadku kiedy posiadasz wiele zobowiązań i masz problem ze spłatą rat, to warto rozważyć kredyt konsolidacyjny. Konsolidacja pozwala na połączenie wszystkich rat kredytu w jedną mniejszą ratę. Takie rozwiązanie jest polecane dla osób, które wpadły w spiralę długów lub nie stać ich na spłatę wszystkich rat zaciągniętych zobowiązań.

Kredyt obrotowy dla firm

Dla przedsiębiorców doskonałym rozwiązaniem będzie kredyt obrotowy dla firmy. Kredyt obrotowy jest to forma finansowania bieżącej działalności firmy, m.in. działalności wytwórczej. Bank jednak uzależnia przyznanie kredytu od zdolności finansowej organizacji. Przedsiębiorcy mają do wyboru kredyt ratalny, wówczas zobowiązują się do spłaty kredytu i odsetek w miesięcznych ratach lub istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu odnawialnego.

Kredyt samochodowy

Banki posiadają w swojej ofercie możliwość udzielenia kredytu samochodowego na zakup nowego lub używanego pojazdu, zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Instytucje chętnie udzielają kredytów samochodowych, a ich zabezpieczeniem jest cesja zakupionego pojazdu, która jest wpisana w dowód rejestracyjny. Bank przed udzieleniem pożyczki określa warunki kredytu samochodowego, które kredytobiorca musi spełnić. Jedną z podstawowych zasad jest ważny dowód rejestracyjny. Taki kredyt zazwyczaj udzielany jest na okres maksymalnie kilku lat.

Jakie są koszty kredytu

Jakie są koszty kredytu?

Kredytobiorca, zaciągając pożyczkę, zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami. Jednak na wysokość całkowitej wysokości kredytu mają wpływ również koszty, które nalicza bank. Jeśli planujesz wzięcie kredytu w banku, to dokładnie sprawdź, wszystkie koszty, które wpłyną na wysokość rat. Do głównych kosztów kredytu zaliczamy:

 • odsetki, które wynikają z ustalonego oprocentowania, które może być zmienne lub stałe;
 • ubezpieczenie kredytu, które nie jest obowiązkowe, jednak wpływa na możliwość przyznania kredytu;
 • prowizja dla banku, który udziela kredyt;
 • opłaty przygotowawcze, najczęściej dotykają firmy, które zaciągają zobowiązanie;
 • produkty dodatkowe, w których bank w zamian za lepsze warunki finansowania kredytu nakłania klienta do założenia nowego konta osobistego czy wzięcia karty kredytowej;
 • rodzaj raty, gdzie klient może wybrać ratę stałą lub malejącą.

Wszystkie powyższe czynniki, wpływają na ostateczny koszt kredytu, dlatego będąc na rozmowie z doradcą, dowiedz się dokładnie, jakie koszty Cię czekają przy zaciągnięciu pożyczki.

Dokumenty w trakcie zaciągania kredytu

W celu uzyskania kredytu musisz dostarczyć do instytucji finansowej odpowiednie dokumenty, na podstawie których bank będzie mógł udzielić Ci określoną kwotę na określony termin. Dokumenty możesz dostarczyć bezpośrednio do banku lub wysłać elektronicznie. Przede wszystkim ważne jest poprawne wypełnienie wniosku kredytowego, który w głównej mierze przyczynia się do decyzji kredytowej. Co więcej, w trakcie zaciągania kredytu potrzebujesz m.in.:

 • dowodu osobistego w celu potwierdzenia Twojej tożsamości,
 • zaświadczenia o zarobkach,
 • wypełniony wniosek o kredyt,
 • wyciąg z konta bankowego minimum z 3 ostatnich miesięcy.

Na podstawie powyższych dokumentów bank zobowiązuje się do wydania decyzji dotyczącej możliwości udzielenia Ci kredytu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt?

W celu uzyskania pożyczki banki wymagają spełnienia przez klientów odpowiednich warunków. Przede wszystkim liczy się Twoja zdolność kredytowa oraz możliwości finansowe. Stąd planując kredyt, weź pod uwagę, że Twoje poprzednie zobowiązania powinny być płacone na czas, dzięki czemu Twój scoring kredytowy będzie wysoki. Co więcej, liczy się wysokość Twoich zarobków, koszty utrzymania i liczba osób na utrzymaniu. Jeśli wydajesz mniejszą część swojego wynagrodzenia, to bank będzie skłonny udzielić kredytu. Dodatkowo postaraj się o stabilne zatrudnienie, najlepiej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jest to o tyle ważne, że instytucja bankowa będzie brała ten czynnik pod uwagę i chętniej udzieli kredytu osobom, które posiadają pewne zatrudnienie.

Podsumowanie

 • Kredyt jest to transakcja, w której bank oddaje do dyspozycji kredytobiorcy pewną ilość środków pieniężnych lub materialnych. Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami oraz naliczonymi kosztami. Oprocentowanie naliczane jest zgodnie z długością kredytowania oraz wysokością pożyczki.
 • Kredyt gotówkowy jest udzielany na dowolny cel, gdzie bank wypłaca środki w formie gotówki lub przelewu bankowego.
 • Hipoteczny kredyt polega na udzieleniu przez bank kredytowania na zakup lub budowę nieruchomości. Jest to przydatne narzędzie do inwestowania. Co więcej, kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania ze środków, tylko na cel inwestycyjny związany z nieruchomością. Poza tym ubiegając się o ten rodzaj pożyczki, należy się liczyć z zabezpieczeniem kredytu.
 • Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które mają kilka zobowiązań, a suma wszystkich rat przekracza ich możliwości finansowe. Konsolidacja pozwala uzyskać jedną mniejszą ratę, przez co kredytobiorca ma możliwość spłaty wszystkich zobowiązań.
 • Kredyt obrotowy jest przeznaczony dla firm i pokrywa koszty związane z prowadzeniem działalności.
 • Kredyt samochodowy jest przyznawany na zakup samochodu lub innego środka pojazdu. Warunkiem uzyskania kredytu jest ważny dowód pojazdu, który zamierzamy kupić.
 • Do kosztów kredytu należy zaliczyć odsetki, opłaty przygotowawcze, ubezpieczenie, prowizje i inne produkty. Koszty kredytu mogą być różne w zależności od rodzaju raty, jaką wybierzesz. Raty spłacane są w terminach określonych w umowie.
 • W trakcie zaciągania kredytu potrzebujesz dowodu tożsamości, wypełnionego wniosku kredytowego, zaświadczenia o zarobkach, wyciągu z konta bankowego za ostatnie 3 lub 6 miesięcy.
 • Kredyt udzielany jest osobom, które spełniają określone warunki prawa bankowego. Przede wszystkim liczy się Twoja zdolność kredytowa oraz możliwości finansowe. Ważna jest również stabilność zatrudnienia oraz Twoje koszty utrzymania. Bank będzie również brał pod uwagę liczbę osób na utrzymaniu oraz inne zobowiązania.
 • Zdolność kredytową rozumie się zdolność do zaciągnięcia kredytu w banku na określony cel.
faq - kredyty

FAQ

Czym jest kredyt?

Kredyt to transakcja pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, której przedmiotem jest udzielenie kwoty kredytu na określony cel. Kredyt może być udzielony na środki pieniężne oraz materialne. Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu na zasadach, które zostały zawarte w umowie o kredyt.

Czy muszę mieć zdolność kredytową, aby otrzymać kredyt?

Tak, aby otrzymać kredyt, wymagana jest zdolność kredytowa. W celu zwiększenia szans na udzielenie pożyczki postaraj się o stabilne zatrudnienie oraz wysokie dochody. Co więcej, zadbaj o terminową spłatę poprzednich zobowiązań lub spłać je w całości.

Czym się różni kredyt gotówkowy od kredytu konsumenckiego?
Kredyt konsumencki to rodzaj kredytu, który jest przydzielany osobom fizycznym. Kredyt gotówkowy jest jednym z rodzajów kredytu konsumenckiego. Kredyt gotówkowy mogą również otrzymać przedsiębiorcy na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W trakcie zaciągania tego rodzaju kredytu warto zwrócić uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Facebook
Zadzwoń