Chcesz mniej płacić za swoje zobowiązania? Szukasz sposobu na obniżenie rat? Brakuje Ci środków na zapłatę rachunków i rat kredytowych? Zobacz, co to jest tani kredyt konsolidacyjny! Sprawdź, czy warto go wziąć i czy jest dla Ciebie! Poznaj rodzaje kredytu konsolidacyjnego i dowiedz się, na co zwrócić uwagę konsolidując zobowiązania!
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to usługa oferowana przez banki, która umożliwia połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt. Takie rozwiązanie jest przydatne w szczególności dla osób, które posiadają kilka kredytów lub pożyczek, a ich łączna rata przewyższa możliwości spłaty. Kredyt konsolidacyjny pozwala obniżyć miesięczną ratę kredytu. Możesz połączyć w jeden kredyt konsolidacyjny:
- kredyt samochodowy,
- pożyczkę gotówkową,
- kredyt hipoteczny,
- zadłużenie karty kredytowej.
Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla osób, które mają problem ze spłatą kilku zadłużeń i chcą je połączyć w jedną wygodną ratę. Jednak, aby wziąć kredyt konsolidacyjny bank, musi bardzo dobrze sprawdzić osobę ubiegającą się o tego typu rozwiązanie. Jeśli chcesz skonsolidować zadłużenie, to bank będzie wymagał:
- weryfikacji Twojej zdolności kredytowej w BIK,
- dostarczenia dokumentów potwierdzających stan zadłużenia,
- doręczenie dokumentów potwierdzających dochody.
Dlatego chcąc ubiegać się o kredyt konsolidacyjny dobrze, jeśli przed pójściem do banku skompletujesz wszystkie potrzebne zaświadczenia i dokumenty.
Jakie są rodzaje kredytu konsolidacyjnego?
Jeśli interesujesz się pożyczką konsolidacyjną, to masz do wyboru dwa rodzaje konsolidacji:
- kredyt konsolidacyjny hipoteczny,
- pożyczka konsolidacyjna gotówkowa.
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest zwykle korzystniejszy ze względu na możliwość wydłużenia spłaty rat nawet do 30 lat. Jednak wydłużenie okresu kredytowania wiąże się z zastawieniem hipoteki kredytobiorcy lub poręczyciela. Dodatkowo biorąc ten rodzaj kredytu, oprócz wniosku o kredyt, należy złożyć stosowne pisma i dokumenty dotyczące nieruchomości.
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy to jeden z najtańszych kredytów konsolidacyjnych, który nie wymaga składania wielu dokumentów. Zwykle, aby otrzymać kredyt, wystarczy dowód osobisty, zaświadczenie o zarobkach i obecnych zobowiązaniach. Jednak decydując się spłacać kredyt w formie konsolidacji gotówkowej, należy mieć na uwadze stosunkowo krótki okres spłaty, który wynosi maksymalnie 10 lat.
Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny? – wady i zalety kredytu konsolidacyjnego
Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest niekorzystna i masz wiele zobowiązań, to zobacz, jak łatwo połączyć w jeden kredyt wszystkie zadłużenia. Wiedząc już, czym jest kredyt konsolidacyjny, poznaj poniżej korzyści oraz wady zaciągnięcia kredytu tego typu.
Zalety
Wśród zalet ofert kredytów konsolidacyjnych główną jest możliwość spłacania tylko jednej raty, niższej niż suma wszystkich Twoich zobowiązań. Dodatkowo wśród zalet umowy kredytowej na pożyczkę konsolidacyjną, można zaliczyć:
- brak spirali zadłużenia;
- możliwość pożyczenia 10% kwoty całości zaciągniętego kredytu, na cel niezwiązany ze spłatą zadłużenia;
- lepszy wizerunek w banku, w przypadku chęci zaciągnięcia kolejnego kredytu i pożyczki;
- zabezpieczenie budżetu, poprzez zmniejszenie wysokości raty.
Wady
Mimo że kredyt konsolidacyjny ma wiele zalet i niższą ratę, to niestety mimo to, można również wymienić jego negatywne strony. Jedną z wad takiego kredytu jest ponowne rozpatrzenie wniosku i dokumentów, co wiąże się z prowizją za udzielenie kredytu w banku. Co więcej, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, będziesz musiał dostarczyć odpowiednie dokumenty, po czym zostanie sprawdzona Twoja historia kredytowa. Ponadto kredyt skonsolidowany wiąże się z obniżeniem wysokości raty, a przez to z wydłużeniem okresu spłaty, a to sprawia, że niestety kredyt konsolidacyjny jest droższy niż suma oprocentowania Twoich zobowiązań w krótszym czasie.
Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych można uzyskać tak samo, jak zwykły kredyt. Jeśli planujesz zaciągnięcie takiej pożyczki, to na początku przygotuj odpowiedni wniosek o kredyt konsolidacyjny. Najlepiej, jeśli przygotujesz go przed wystąpieniem problemów ze spłatą zadłużeń. Następnie bank sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK, KRD oraz BIG, w celu weryfikacji wiarygodności. Co więcej, aby uzyskać kredyt, potrzebujesz oświadczenia o dochodach i ich źródłach, dokumentu poświadczającego sytuację zawodową, wysokość zobowiązań. O skonsolidowany kredyt możesz ubiegać się stacjonarnie lub online, korzystając z platformy bankowej.
Na co zwrócić uwagę decydując się na konsolidację kredytu?
Decydując się na konsolidację kredytu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim sprawdź całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego, ponieważ może okazać się, że zapłacisz dużo więcej w ogólnym rozrachunku, niż za obecne zobowiązania w niezmiennej formie. Dodatkowo pamiętaj, że taki rodzaj kredytu to nowa pożyczka, dlatego dowiedz się o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, tak by kwota kredytu była dla Ciebie możliwa do spłaty.
Ile kosztuje kredyt konsolidacyjny?
Koszt kredytu konsolidacyjnego zależy od jego wysokości oraz oferty poszczególnych banków. Jeśli chcesz wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny, skontaktuj się z profesjonalnym doradcą finansowym, który pomoże Ci w wyborze. Możesz także zorientować się w kosztach, posługując się kalkulatorem kredytu konsolidacyjnego online.
Podsumowanie
- Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie umożliwiające połączenie kilku zobowiązań w jedną niższą ratę. Kredyt ratalny skonsolidowany pozwala połączyć różne rodzaje długów, w tym kredyt na samochód, hipoteczny czy pożyczki gotówkowe.
- Kredyt konsolidacyjny jest dla osób, które mają problem ze spłatą swoich zobowiązań. Bank dokładnie weryfikuje osoby ubiegające się o konsolidację, stąd należy zadbać o swoją historię kredytową.
- Możesz wybierać spośród dwóch rodzajów konsolidacji. Pierwszy to kredyt konsolidacyjny gotówkowy, który dość łatwo otrzymać, jednak długość spłaty kredytu nie może przekraczać 10 lat. Drugi wariant to kredyt konsolidacyjny hipoteczny, gdzie pod zastaw kredytu kredytobiorca lub poręczyciel przeznacza nieruchomość.
- Do zalet kredytu konsolidacyjnego należy niższa rata, brak spirali zadłużenia, lepszy wizerunek w bankach, zabezpieczenie budżetu oraz możliwość przeznaczenia 10% pozyskanej kwoty na cele niezwiązane z kredytem. Do wad kredytu należy prowizja dla banku oraz wydłużony okres spłaty, co pociąga za sobą większe koszty kredytu.
- Aby uzyskać konsolidację zadłużeń, należy złożyć odpowiedni wniosek. Następnie bank go zweryfikuje oraz sprawdzi Twoje dane o zarobkach, źródłach dochodu i wysokości zobowiązań. Na tej podstawie otrzymasz informację czy dostaniesz kredyt i na jakich warunkach.
- Wiele banków oferuje kredyt, który łączy kilka zadłużeń w jedną wygodną ratę. Dlatego, jeśli jesteś w sytuacji, w której nie masz możliwości spłaty zobowiązań, warto z niego skorzystać. Jednak pamiętaj, aby sprawdzić RRSO oraz całkowity koszt kredytu, dzięki czemu będziesz spłacać kredyt konsolidacyjny bez problemów finansowych.
- Koszt kredytu zależy od oferty banku, oprocentowania kredytu konsolidacyjnego oraz jego wysokości. Najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny w banku, którego jesteś klientem.
FAQ
- Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny opłaca się brać osobom, które mają problem ze spłatą wszystkich swoich długów. Konsolidacja pozwala na złączenie zobowiązań i spłatę całości w niższej racie. Jednak pamiętaj, że to wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty, przez co koszty kredytu mogą być znacznie wyższe. Dodatkowo kredyt konsolidacyjny to nowe zobowiązanie, za które bank policzy prowizję.
- Czym różni się kredyt gotówkowy od kredytu konsolidacyjnego?
Różnica pomiędzy kredytem gotówkowym a konsolidacyjnym polega na przeznaczeniu środków pozyskanych w ramach pożyczki. Pieniądze z kredytu gotówkowego możesz wydać na dowolny cel. Dysponując środkami z kredytu konsolidacyjnego, możesz używać ich jedynie na spłatę zobowiązań.
- Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Jeśli masz problem ze spłatą kilku zadłużeń, to rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Taka metoda pozwala na połączenie kilku kredytów i zobowiązań w jedną niższą ratę. Dzięki temu możesz bezpiecznie spłacać kredyt, bez obawy o wpadnięcie w spiralę zadłużeń.
- Czy każdy może dostać kredyt konsolidacyjny?
Niestety nie każdy może dostać kredyt konsolidacyjny. Trudno będzie otrzymać kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej oraz z już istniejącymi problemami w spłacie długów. Co więcej, o konsolidację mogą ubiegać się osoby, które posiadają odpowiednie dochody oraz udokumentowane źródła zarobków.