Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie? Nie wiesz, jakie warunki należy spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny? Szukasz banku, który zaproponuje Ci najlepsze warunki kredytowe? Sprawdź, jak udzielany jest kredyt mieszkaniowy! Zobacz jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny!

Jak udzielany jest kredyt hipoteczny?

W przypadku chęci wnioskowania o kredyt hipoteczny kredytobiorca musi spełniać określone warunki. Bank będzie wymagał od Ciebie dostarczenia niezbędnych dokumentów, które poświadczą o Twoich dochodach oraz wskażą sytuację finansową. Aby spełnić warunki otrzymania kredytu, musisz potwierdzić:

 • wysokość otrzymywanych dochodów,
 • formę zatrudnienia,
 • ilość osób na utrzymaniu,
 • wysokość miesięcznych kosztów i wydatków.

Co więcej, w przypadku kredytu hipotecznego będą ważne informacje o nieruchomości, którą chcesz nabyć oraz wysokość wkładu własnego, jaki możesz przekazać na zakup nieruchomości.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt a zakup mieszkania lub domu to zobowiązanie, które należy dobrze przemyśleć. Spłata takiego kredytu zazwyczaj obejmuje okres kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, w zależności od kwoty kredytu. Ponadto, aby otrzymać kredyt, należy spełnić odpowiednie warunki, jakimi są wiek, zdolność kredytowa, wkład własny czy posiadanie umowy o pracę.

Wiek kredytobiorcy

Kluczową rolę w ubieganiu się o kredyt hipoteczny odgrywa wiek kredytobiorcy. Warunki kredytów jasno określają, że ostatnia rata powinna być spłacona przez kredytobiorcę najpóźniej w wieku 75 lat. Stąd starając się o kredyt hipoteczny, należy mieć na uwadze, że najpóźniejszy okres na zaciągnięcie tego typu zobowiązań przypada na wiek 35-40 lat. Oczywiście istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego powyżej wskazanego wieku, jednak okres kredytowania musi być krótszy.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to kolejny ważny element, który decyduje o tym, czy uda się pozyskać finansowanie nieruchomości. Na zdolność kredytową wpływa wysokość zarobków, koszty utrzymania, wiek, ilość osób na utrzymaniu oraz forma zatrudnienia. Zdolność kredytowa pozwala ustalić, czy klient posiada wolne środki do spłaty kredytu.

Historia kredytowa

Wniosek o kredyt będzie również rozpatrzony na podstawie Twojej historii kredytowej. Bank będzie sprawdzał Twoją wiarygodność i terminowość spłat poprzednich zobowiązań. Jeśli w historii pojawią się problemy ze spłatą lub opóźnienia, to bank może podjąć negatywną decyzję kredytową.

Wkład własny

Wpływ na zaakceptowanie wniosku o kredyt hipoteczny ma również wkład własny. Bank nie udziela kredytu na pokrycie 100% wartości nieruchomości, a jedynie udziela kredytu na większą część kwoty. W większości przypadków minimalna wysokość wkładu własnego wynosi 20%. Czasami istnieje możliwość wynegocjowania 10% wkładu własnego, jednak w takiej sytuacji konieczne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, przez co koszt kredytu będzie wyższy.

Umowa o pracę

Kolejnym warunkiem, który wpływa na możliwość uzyskania kredytu hipotecznego, jest rodzaj umowy, którą posiada kredytobiorca i na podstawie której jest mu wypłacane wynagrodzenie. Jeśli starasz się o kredyt mieszkaniowy, to dobrze, jeśli Twoje zatrudnienie jest na podstawie umowy o pracę. Co więcej, banki chętniej udzielą kredytu osobie, która zatrudniona jest na czas nieokreślony. W innym przypadku konieczne jest  dostarczenie dodatkowych dokumentów, w tym zaświadczenia, że pracodawca będzie chciał przedłużyć umowę. Ponadto, gdy posiadasz umowę na czas określony, to bank wymaga, aby:

 • okres zatrudnienia wynosił minimum 6 miesięcy u jednego pracodawcy;
 • umowa nie kończyła się w najbliższych miesiącach po podpisaniu umowy kredytowej.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom jest zazwyczaj przyznawany osobom, które posiadają odpowiednio wysokie zarobki. Bank będzie wymagał naszej zdolności finansowania kredytu. Nie ma jednak ustalonego limitu wynagrodzenia, jakie należy otrzymywać, aby zyskać pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Jeśli zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, to należy mieć na uwadze wysokość kosztów utrzymania i wydatków, jakie ponosisz miesięcznie. Jeśli Twoje zobowiązania i wydatki wynoszą większość Twojej wypłaty, to bank może odmówić przyznania kredytu. Jednak jeśli zarabiasz kilka tysięcy złotych, a wydatki to około 40% Twojego wynagrodzenia, to bank przychyli się do umożliwienia zaciągnięcia zobowiązania.

Jakie dokumenty należy wypełnić, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Jeśli chcesz zacząć starać się o kredyt hipoteczny, musisz mieć na uwadze, że potrzebne będą Ci poszczególne dokumenty i zaświadczenia. Na ich podstawie, bank będzie mógł zweryfikować Twoją sytuację finansową, na której stwierdzi, czy stać Cię na spłatę zobowiązania. Przed pójściem do banku, skompletuj wszystkie dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego, w tym:

 • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów,
 • wniosek o kredyt,
 • dowód osobisty,
 • operat szacunkowy,
 • wyciąg z konta z ostatnich miesięcy,
 • PIT-11 lub PIT-37 za ubiegły rok.

Ponadto ważne jest również, na jaką nieruchomość potrzebujesz finansowania. W zależności od tego, czy kupujesz dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, to obowiązuje Cię dostarczenie odpowiednich dokumentów. Jeśli zamierzasz wybudować dom lub wyremontować mieszkanie, to również bank będzie wymagał odpowiednich dokumentów. Dobrze, jeśli zapytasz doradcę kredytowego, jakie dokumenty będą Ci potrzebne w celu uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.

Co zrobić, aby zwiększyć szansę, na otrzymanie kredytu hipotecznego na nieruchomość?

Jeśli chcesz zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, to przede wszystkim zadbaj o swoje dochody oraz spłać dotychczasowe zobowiązania. Dodatkowo, aby zwiększyć szansę na kredyt pod hipotekę, należy:

 1. Pozbyć się kart kredytowych.
 2. Zorganizować dodatkowe źródło dochodu,
 3. Złożyć wniosek o kredyt z drugą osobą,
 4. Zdecydować się na raty równe, a nie malejące,
 5. Wydłużyć okres kredytowania,
 6. Zwiększyć wkład własny.

Podsumowanie

 • Kredyt hipoteczny udzielany jest osobom, które dysponują odpowiednimi środkami, które z kolei pokryją spłatę rat. Co więcej, aby spełnić warunki i otrzymać pozytywną decyzję kredytową, należy dostarczyć do banku dokumenty potwierdzające Twoje zatrudnienie oraz wysokość wynagrodzenia. Do tego dla banku ważna jest ilość osób na utrzymaniu i bieżące wydatki.
 • Otrzymanie kredytu hipotecznego uwarunkowane jest wiekiem kredytobiorcy, zdolnością i historią kredytową, wysokością wkładu własnego oraz rodzajem umowy, którą posiada kredytobiorca i na jakiej podstawie otrzymuje wynagrodzenie.
 • Banki nie udzielają limitu wysokości wynagrodzenia, jakie należy otrzymywać, aby dostać kredyt hipoteczny. Dla banku liczy się ilość środków, które pozostają kredytobiorcy do dyspozycji po odjęciu wszystkich kosztów i wydatków.
 • Wnioskując o kredyt, należy dostarczyć odpowiednie dokumenty do banku. Przed wizytą w banku przygotuj: zaświadczenie o dochodach, wniosek kredytowy, dowód osobisty, wyciąg z konta za ostatnie miesiące, PIT-11 lub PIT-37 za ubiegły rok oraz operat szacunkowy.
 • Chcąc zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny, warto ograniczyć wydatki, znaleźć dodatkowe źródło dochodu, spłacić aktualne zobowiązania. Do tego dobrze, jeśli wybierzesz równe raty i wydłużony okres kredytowania. Postaraj się również zebrać kapitał na zwiększenie kwoty wkładu własnego, ponieważ bank zmniejszy ryzyko kredytowania, a tym samym będzie możliwość uzyskania pozytywnej decyzji.
faq - kredyty

FAQ

Co trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Chcąc otrzymać kredyt gotówkowy lub hipoteczny, należy posiadać odpowiednie dochody, które przewyższają Twoje wydatki. Co więcej, należy zadbać o swoją zdolność i historię kredytową. Jeśli posiadasz zobowiązania, to pamiętaj, aby spłacać je w terminie, ponieważ bank może odmówić Ci udzielenia kolejnego kredytu. Dodatkowo zadbaj o wysoki wkład własny, który zmniejszy wysokość zobowiązania i koszty kredytu w porównaniu z niskim wkładem własnym.

Czy wiek kredytobiorcy ma wpływ na pozytywną decyzję dotyczącą kredytu hipotecznego?

Warto wiedzieć, że według informacji kredytowej wiek kredytobiorcy odgrywa kluczową rolę w podjęciu decyzji o przyznaniu kredytu. Biorąc pod uwagę, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Banki kierują się zasadą, że ostatnia rata kredytu powinna być spłacona do 75 roku życia. Stąd najpóźniejszy moment na zaciągnięcie kredytu hipotecznego to 35-40 lat.

Jak dużo trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny?

Nie ma ustalonego limitu wysokości wynagrodzenia, która określa, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny. Aby móc skorzystać z kredytu hipotecznego, należy ograniczyć wydatki i koszty na utrzymanie. Wysokość wydatków powinna oscylować w granicach 40% wysokości całego wynagrodzenia.

Facebook
Zadzwoń