Kredyt na 2 procent – dla kogo, ile można dostać, jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt na 2 procent – dla kogo, ile można dostać, jakie warunki trzeba spełnić?

Pragniesz zamieszkać w swoim własnym domu? Szukasz rozwiązania do zakupu taniego mieszkania lub domu rodzinnego? Nie wiesz, czym jest i dla kogo przewidziany jest kredyt 2 procent? Sprawdź, czym jest kredyt 2 procent! Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie kredytu mieszkaniowego! Przeczytaj poniżej, ile wynosi miesięczna rata w programie bezpieczny kredyt 2 procent!

Co to jest Kredyt 2 procent?

Bezpieczny kredyt 2 procent to pierwsza część programu kierowana do młodych osób, które planują zakup lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego. Dogodne warunki kredytowania dają możliwość pozyskania kredytu z dofinansowaniem państwowym, dzięki czemu spłata kredytu na budowę domu, czy zakup pierwszego mieszkania staje się bardzo opłacalna. Dopłata do kredytu mieszkaniowego jest różnicą między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytu a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 procent.

Do tego małżeństwa i rodzice z dziećmi mogą otrzymać maksymalny kredyt na 600 tysięcy złotych, a osoby samotne mogą wnioskować o kredyt o wartości do 500 tysięcy złotych. Dofinansowanie kredytu jest udzielane maksymalnie przez pierwsze 10 lat spłaty. Na dodatek, jeśli chcesz otrzymać dopłatę do kredytu na pierwsze mieszkanie, musisz spełniać odpowiednie warunki nowego programu, o których piszę poniżej. Co ciekawie program podaje limit wkładu własnego, który wynosi maksymalnie 200 000 zł.

Dla kogo jest bezpieczny Kredyt 2 proc?

Chcąc skorzystać z programu bezpieczny kredyt 2 procent na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, należy spełniać odpowiednie warunki. Kredyt jest kierowany do młodych osób, a w szczególności do młodych małżeństw i rodzin z dziećmi. W drugim przypadku, rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka, mogą ubiegać się o dofinansowanie, gdzie konieczne jest, aby chociaż jedno z rodziców spełniało warunki programu. Co więcej, dopłatę do finansowania kredytu mieszkaniowego mogą także otrzymać osoby samotne.

Wysokość kredytu dla jednej osoby wynosi maksymalnie 500 tysięcy złotych. Pamiętaj, że podstawowym warunkiem jest brak posiadania mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2, dlatego to od Twojej decyzji zależy, jak duże mieszkanie czy dom zamierzasz nabyć. Do tego zostanie ustalona, jaka wysokość bezpiecznego kredytu 2 proc. będzie odpowiednia w Twoim przypadku.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać Kredyt na 2 procent?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać Kredyt na 2 procent?

Twoim marzeniem jest własne mieszkanie, jednak nie wiesz, czy spełniasz warunki kredytu udzielanego w celu nabycia pierwszej nieruchomości na 2%? Sprawdź poniżej, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać kredyt 2 procent w związku z budową domu jednorodzinnego lub zakupu mieszkania!

Lp

Warunki

Opis

1

Zdolność kredytowa

Musisz mieć zdolność kredytową, aby móc ubiegać się o kredyt w programie Bezpieczny kredyt 2 procent.

2

Wiek kredytobiorcy

Maksymalny wiek kredytobiorcy wynosi 45 lat.

3

Brak prawa do własności lokalu

Nie możesz posiadać prawa do własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

4

Brak spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego

Ubiegając się o kredyt 2 procent nie możesz posiadać spółdzielczego prawa do lokalu.

5

Brak innego kredytu na zakup nieruchomości

Ty, jak i inne osoby z Twojego gospodarstwa domowego nie mogą być stronami umowy innego kredytu udzielonego w celu nabycia pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Ile wynosi miesięczna rata kredytu hipotecznego w programie Bezpieczny Kredyt 2 procent?

W zależności od wysokości kredytu i Twojej sytuacji rodzinnej rata kredytu hipotecznego może się różnić. Tym bardziej różnica może wynikać z warunków, jakie zaoferuje Ci bank, w tym kosztów związanych z udzieleniem kredytu oraz marżą banku. W celu zobrazowania, jak może wyglądać możliwość spłaty kredytu z dopłatą, przedstawię trzy możliwości:

1 Przykład. Osoba samotna, pracująca, ze zdolnością kredytową zaciąga kredyt w wysokości 350 tys. zł na 30 lat. Oprocentowanie kredytu wynosi 8,46%. W typ przypadku pierwsza rata bez dopłaty wyniesie 3 439,72 zł, a z dopłatą rata będzie w wysokości 1 802,31 zł.

2 Przykład. Małżeństwo z jednym dzieckiem chcąc zaciągnąć kredyt w wysokości 550 tys. zł na 30 lat z oprocentowaniem 8,46, musi liczyć się z wysokością raty 5 405,28 zł bez dopłaty z programu. Rata z dofinansowaniem wyniesie 2 832,19 zł, przy założeniu, że kredyt będzie spłacany w formule malejących rat kapitałowo-odsetkowych.

3 Przykład. Młode małżeństwo bez dzieci zaciąga kredyt w wysokości 320 tys. zł na 25 lat z oprocentowaniem 8,46%. W tym przypadku rata bez dopłaty z programu bezpieczny kredyt 2 proc. wyniesie 3 322,67 zł. Jednak przy przystąpieniu do programu rata zmniejszy się do wysokości 1 825,60 zł.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Podsumowanie

  • Bezpieczny kredyt 2 proc. to program rządowy kierowany do młodych osób i rodzin, które chcą obniżyć koszty związane z budową domu lub zakupu mieszkania.
  • Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.
  • Kredyt 2% będzie rozszerzeniem w ramach programu pierwsze mieszkanie, dzięki czemu osoby do 45 roku życia mogą starać się o dopłaty do rat kredytu.
  • Maksymalna wysokość kredytu to 500 000 dla samotnych osób oraz 600 000 zł dla małżeństw i rodzin z dziećmi.
  • Projekt ustawy o pomocy państwa w spłacie kredytu zakłada możliwość przystąpienia do programu tylko osobom, które nie posiadają mieszkania czy domu na własność.
  • W programie nie ma limitu ceny na 1 m2, dlatego to Ty decydujesz o kwocie, jaką możesz przekazać za określony metraż. Co więcej, program zakłada limit wysokości wkładu własnego, który wynosi 200 000 zł.
  • Warunkami przystąpienia do programu bezpieczny kredyt 2 procent jest przede wszystkim brak posiadania prawa do własności lokalu mieszkaniowego. Dodatkowo wiek kredytobiorcy musi wynosić mniej niż 45 lat, a nikt z jego gospodarstwa domowego nie może posiadać innego kredytu na zakup nieruchomości.
  • Wysokość raty kredytu 2 procent na mieszkanie lub dom może różnić się w zależności od uwzględnienia składnika marży dla banku czy kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu. Jednak kredyt wraz z dopłatą to duża szansa dla młodych osób, które pragną zakup lub budowę lokalu mieszkalnego.
faq - kredyty

FAQ

Na ile lat można otrzymać Kredyt 2 procent?

Bezpieczny kredyt 2 procent jest skierowany dla osób młodych, które planują zakup mieszkania lub budowę domu. Dopłaty z programu realizowane są przez pierwsze 10 lat trwania kredytu. Pozostałe raty należy spłacić zgodnie z harmonogramem i umową podpisaną z bankiem.

Kiedy rozpoczyna się program Kredyt na 2 procent?

Rząd przyjął projekt ustawy, która rozszerza program Pierwsze mieszkanie. Nowy program Bezpieczny kredyt 2 proc. rozpocznie się od 1 lipca 2023 roku. Taki kredyt będzie mogła uzyskać osoba spełniająca warunki programu. Dodatkowo osoby, które planują budowę lub zakup za kilka lat mogą założyć specjalne konto mieszkaniowe, czyli rachunek, na którym będą odkładać środki.

Czy oprocentowanie kredytu na 2% jest stałe?

Oprocentowanie kredytu 2 procent, obejmuje kredyty o okresowo stałej stopie procentowej. Co więcej, przez okres, w którym będzie przyznawane dofinansowanie z ustalonych dopłat, oprocentowanie będzie wynosić 2%. Jeśli interesują Cię dodatkowe informacje, to zwróć się do doradcy kredytowego lub oddziału banku, gdzie otrzymasz wszystkie niezbędne informacje.

Facebook
Zadzwoń