Czym jest i jak działa karta debetowa?

Karta debetowa to karta płatnicza, która jest wydawana klientowi do konta osobistego w celu dysponowania dostępnymi na nim środkami. Karta debetowa umożliwia m.in. płatności zbliżeniowe, wypłatę i wpłatę środków czy wykonywanie przelewów.

Jak działa karta debetowa?

Kiedy dokonujesz płatności kartą debetową, odpowiednia kwota zostanie odjęta z salda na Twoim koncie bankowym. Proces autoryzacji płatności kartą debetową jest wieloetapowy. Po dokonaniu płatności kartą, dane karty są przetwarzane przez sprzedawcę, a następnie przesyłane do centrum rozliczeniowego w celu autoryzacji środka płatniczego. 

Następnie, dane są przesyłane do sieci instytucji kartowej, która przekazuje je do banku, który wydał daną kartę. Bank w tym momencie wydaje zgodę na dokonanie transakcji (jeśli wartość transakcji nie przekracza salda na koncie) lub ją odrzuca. Następnie, informacja wraca i jest przetwarzana przez bank obsługujący rachunek sprzedawcy.

Karta debetowa służy również do swobodnej wypłaty gotówki w bankomatach. Oczywiście tu wciąż obowiązuje zasada, że wypłacana kwota nie może przekroczyć wysokości salda środków pieniężnych na rachunku.

Pamiętaj, że korzystanie z karty debetowej wiąże się z koniecznością odpowiedzialnego zarządzania swoimi finansami. Zawsze warto monitorować swoje wydatki i saldo na koncie, aby uniknąć niespodzianek. Warto także pamiętać o dodatkowych funkcjach karty, jak płatności zbliżeniowe bez podawania PIN. 

Czy muszę posiadać kartę debetową do rachunku? 

Nie, posiadanie karty debetowej do rachunku nie jest obowiązkowe. Kiedy otwierasz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, bank zazwyczaj oferuje Ci kartę debetową, ale decyzja o jej wykorzystaniu zależy od Ciebie. 

Możesz swobodnie korzystać z karty debetowej na warunkach, które określił bank, o ile tylko znajdują się na niej środki pieniężne. Pamiętaj, że karta debetowa może ułatwić zarządzanie Twoimi finansami, umożliwiając szybkie i wygodne płatności, wypłaty gotówki z bankomatów oraz realizację transakcji online

Czy karta debetowa i kredytowa to to samo?

Nie. To dwa różne rozwiązania, które są ze sobą niestety, ale często mylone. Wyjaśniając wprost, karta debetowa jest powiązana z Twoim Rachunkiem Oszczędnościowo – Rozliczeniowym (ROR)  i umożliwia dysponowanie tylko środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym. 

Karta kredytowa pozwala na wykonywanie tych samych transakcji, ale umożliwia ona dysponowanie limitem kredytowym, czyli pieniędzmi, jakie bank umożliwia Ci wykorzystać (pożyczyć) w ramach limitu kredytowego. Co oznacza, że środki, jakie wydasz z karty kredytowej i z limitu kredytowego, musisz zwrócić, spłacić. Natomiast plusem jest to, że jeśli zwrócimy te środki w określonym czasie, np. do 30 dni, bank nie naliczy odsetek od pożyczonej kwoty. 

Podsumowując, główna różnica między kartą debetową a kredytową polega na źródle środków używanych do dokonywania płatności. Karta debetowa korzysta z pieniędzy, które już masz na swoim koncie, podczas gdy karta kredytowa pozwala Ci pożyczyć pieniądze od banku do wykonania transakcji.

Czy posiadanie karty debetowej wpływa na zdolność kredytową? 

Nie, posiadanie karty debetowej nie wpływa na zdolność kredytową. Kiedy korzystasz z karty debetowej, płacisz swoimi pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku bankowym. Gdy stan konta wyniesie zero, płatność kartą debetową zostanie odrzucona. Karty debetowe wydawane są bez weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Zwykle, jeśli karta jest regularnie używana, bank nie nakłada także opłat za korzystanie z niej.

Z drugiej strony, karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową. Kiedy dokonujesz transakcji kartą kredytową, bank pożycza Ci pieniądze do pokrycia kosztów. Te pieniądze są potem spłacane przez Ciebie bankowi w ramach ustalonego harmonogramu spłat. Karta kredytowa daje dostęp do dodatkowej gotówki, która jest udostępniona przez bank w ramach limitu kredytowego. Wysokość limitu ustanowionego na karcie kredytowej liczona jest jako część comiesięcznych wydatków gospodarstwa domowego, dlatego też im większy ustanowiony limit na karcie, tym proporcjonalnie mniejsza jest zdolność kredytowa.

Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z doradcą finansowym lub ekspertem ds. kredytów przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji finansowej. Oni mogą pomóc Ci ocenić, który rodzaj kredytu będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej sytuacji finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Zadzwoń