Kiedy nadpłacać kredyt? Jak to zrobić najlepiej?

Kiedy nadpłacać kredyt? Jak to zrobić najlepiej?

Zastanawiasz się, czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny lub gotówkowy? Chcesz wiedzieć, co możesz zyskać dzięki takiej metodzie? Szukasz informacji, jak należy robić to odpowiedzialnie, tak aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Zobacz, na czym polega nadpłata i skrócenie okresu kredytowania! Sprawdź, kiedy nadpłacać kredyt! Podpowiadamy kiedy najlepiej to robić! Poza tym wskazujemy czy jest to opłacalne!

Na czym polega skrócenie okresu kredytowania?

Skrócenie okresu kredytowania może przybierać dwie możliwości, w zależności od tego, jaki masz w tym cel. Po pierwsze możesz, nadpłacić kredyt wpłacając jednorazowo lub miesięcznie większą sumę środków na swoje zobowiązanie, dzięki czemu szybciej spłacisz kredyt. Po drugie możesz wybrać opcję zmniejszenia raty, co wpłynie na zwiększenie Twojego budżetu. Nadpłata kredytu pozwoli Ci na zmniejszenie odsetek i całkowitego kosztu kredytu. W drugim przykładzie obniżysz swoją ratę miesięczną, jednak wynikiem tego działania będą wyższe koszty kredytowania. Sprawdź, kiedy warto nadpłacać kredyt hipoteczny! Dowiedz się, czy nadpłata kredytu gotówkowego jest możliwa!

Kiedy nadpłacać kredyt hipoteczny?

Zgodnie z prawem masz możliwość spłaty kredytu hipotecznego we wcześniejszym terminie. To pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze dzięki zmniejszeniu oprocentowania kredytu. Takie rozwiązanie jest mniej opłacalne dla banku, ponieważ instytucja mniej zarobi na Twoim kredycie. Przed dokonaniem nadpłaty kredytu hipotecznego, sprawdź umowę kredytową, ponieważ wiele banków zastrzega sobie możliwość rozpoczęcia nadpłaty kredytu dopiero po 3 latach, licząc od dnia zaciągnięcia pożyczki.

Nadpłata kredytu gotówkowego – kiedy to robić i czy jest to możliwe?

Możliwa jest również nadpłata kredytu gotówkowego, dzięki czemu możesz zmniejszyć okres spłaty zobowiązania. Jednak, aby to było możliwe, musisz zaciągnąć kredyt jako osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, a kwota kredytu nie powinna przekraczać 255 550 zł. W takiej sytuacji zobowiązanie będzie zaliczane do kredytu konsumenckiego, dzięki czemu możliwe będzie szybsze spłacenie kredytu. Co ciekawe, zgodnie z obowiązującymi przepisami, o wcześniejszej spłacie nie musisz informować banku.

Kiedy nadpłacać kredyt? Jak to zrobić najlepiej?

Dlaczego warto nadpłacać kredyt?

Jeśli tylko dysponujesz wolnymi środkami to, nadpłata kredytu hipotecznego lub gotówkowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwala na szybsze spłacenie zobowiązania oraz obniżenie całkowitych kosztów zobowiązania. Jest tak, ponieważ bank musi anulować odsetki za okres, o jaki skrócisz spłatę kredytu. Dzięki nadpłacie możesz zyskać:

  • więcej wolnych środków,
  • szybszą spłatę kredytu,
  • obniżenie raty kredytu,
  • zmniejszenie wysokości całkowitych kosztów kredytowania.

Jak mądrze nadpłacać kredyt?

Zastanawiasz się jak nadpłacać kredyt, tak aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Planując nadpłacić kredyt hipoteczny lub gotówkowy, warto zapoznać się z zapisami w umowie, które dotyczą skrócenie okresu kredytowania. Banki mogą zastrzegać sobie możliwość nadpłaty do 3 lat, a nadpłata we wcześniejszym terminie może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak bank nie nalicza dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, to śmiało możesz wpłacić większą sumę w ramach zaciągniętego zobowiązania. Co więcej, jeśli posiadasz inne zobowiązania i pożyczki, to wolne środki lepiej przeznaczyć na spłatę zobowiązań, a następnie na nadpłatę kredytu.

Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt?

Jeśli chcesz skrócić okres spłaty kredytu, to będzie to bardzo korzystne dla Twojego budżetu. Wcześniejsza spłata kredytu mieszkaniowego lub konsumenckiego pozwoli Ci zaoszczędzić kapitał przez zmniejszenie odsetek, jakie nalicza bank, co pozwoli Ci na szybsze uwolnienie się od zobowiązania. Ponadto nadpłata kredytu w wielu bankach wiąże się ze zwrotem prowizji, którą nadpłacisz dodatkowymi środkami.

Podsumowanie

  • Skrócenie okresu kredytowania polega na szybszym spłaceniu zaciągniętego zobowiązania. Możesz tego dokonać poprzez jednorazowe wpłacenie większej ilości środków lub cykliczną nadpłatę kapitału w comiesięcznych ratach. Takie rozwiązanie pozwala na szybszą spłatę kredytu.
  • Możliwa jest nadpłata kredytu hipotecznego oraz gotówkowego. Jednak w przypadku kredytu gotówkowego, nadpłata jest możliwa tylko, kiedy kredyt zaciągnęła osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Dodatkowo kwota kredytu nie może przekraczać 255 550 zł. Jeśli te warunki są spełnione, kredyt zalicza się do kredytów konsumenckich, a według prawa kredytobiorca może nadpłacać kredyt konsumencki bez konieczności zawiadamiania banku o tej czynności.
  • Nadpłata kredytu jest bardzo korzystna, ponieważ pozwala na obniżenie kosztów kredytowania. Co więcej, pozwala szybciej pozbyć się zobowiązania i zainwestować zaoszczędzone środki.
  • Warto mądrze nadpłacać kredyt, tylko wtedy, jeśli dysponujesz wolnymi środkami i nie posiadasz dodatkowych zobowiązań. Co więcej, przed dokonaniem nadpłaty sprawdź, czy nadpłata w tym terminie jest możliwa. Często banki zapisują w umowach, że nadpłata jest możliwa dopiero po trzech latach spłaty zobowiązania.
  • Nadpłata kredytu zdecydowanie się opłaca, ponieważ pozwala na przyspieszenie spłaty całego zobowiązania. Dodatkowo bank ma obowiązek zmniejszyć odsetki, za okres, który został przez Ciebie nadpłacony. Co więcej, nadpłacając kredyt, masz możliwość odzyskania część prowizji naliczonej przez bank.
faq - kredyty

FAQ

Jakiego dnia najlepiej nadpłacać kredyt?

Nadpłaty kredytu możesz dokonać w dowolnym momencie i dniu. Jednak najlepszym dniem do wpłacenia nadpłaty będą pierwsze dni, w których dokonasz zapłaty za ratę. Wówczas kwota zostanie zmniejszona o podaną kwotę, a odsetki kredytu zmaleją.

Po jakim czasie można nadpłacić kredyt?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, masz prawo do dokonywania nadpłaty. Jednak bank może zastrzegać sobie brak możliwości wykonywania nadpłat do 3 lat od daty rozpoczęcia okresu kredytowania. Jeśli w Twojej umowie istnieje ten zapis, to lepiej poczekać, ponieważ wcześniejsze dokonanie nadpłaty może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Czy opłaca się nadpłacać kredyt co miesiąc?

Jeśli masz możliwość dokonania nadpłaty, to będzie to dobry sposób na szybsze uwolnienie się od zobowiązania. Nadpłata nie tylko skróci okres kredytowania, ale wpłynie również na obniżenie kosztów. Przy dokonywaniu nadpłat obniżają się odsetki od kredytu, dzięki czemu bank mniej zarabia na Twojej pożyczce.

Facebook
Zadzwoń