Jak nadpłacać kredyt hipoteczny?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny?

Potrzebujesz w łatwy sposób spłacić swój kredyt hipoteczny? Zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej nadpłacać kredyt, tak aby szybko uwolnić się od zobowiązania? Chcesz wiedzieć, ile wyniesie Twoja rata? Zobacz, czym jest i jak nadpłacać kredyt hipoteczny! Dowiedz się, czy jest to opłacalne! Prezentujemy koszty związane ze wcześniejszą spłatą kredytu! Sprawdź, czy w Twoim przypadku warto skrócić okres kredytowania! Podpowiadamy!

Czym jest nadpłata kredytu hipotecznego?

Kredyt zaciągnięty na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat może być nie lada obciążeniem dla osób posiadających takie zobowiązanie. Stąd klienci banków decydujący się na skrócenie okresu kredytowania zwykle decydują się na nadpłatę, ponieważ jest to sprawdzony sposób na spłacenie kredytu przed terminem. Nadpłata kredytu hipotecznego polega na spłacie wyższych kwot raty, niż zostało to ustalone w harmonogramie spłat. W niektórych przypadkach jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala na szybszą spłatę kredytu, jak również umożliwia zmniejszenie rat pozostałych do spłaty. Jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek problemów finansowych w przyszłości, to zadbaj o nadpłacanie hipoteki.

Czy można nadpłacać kredyt hipoteczny?

Zanim zaczniesz nadpłacać kredyt, warto sprawdzić warunki kredytowania zawarte w umowie kredytowej. Zwykle nadpłata kredytu hipotecznego jest możliwa w każdym banku, jednak niektóre z instytucji finansowych zastrzegają sobie możliwość nadpłacania kredytu dopiero po upływie określonego czasu. W takim przypadku nadpłata możliwa jest po wskazanym przez bank terminie, a wcześniejsze nadpłacanie kredytu może wiązać się z dodatkową prowizją dla banku.

Zwykle okres, w jakim banki zastrzegają sobie możliwość nadpłacania kredytu, wynosi 3 lata. Jednak jeśli nie wiesz, czy w Twoim przypadku nadpłata zobowiązania pod hipotekę się opłaca, to skontaktuj się ze swoim doradcą kredytowym, który wskaże Ci najlepsze rozwiązanie.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny?

Jeśli chcesz rozpocząć nadpłacanie kredytu mieszkaniowego, to wystarczy, że zaczniesz wpłacać do banku kwoty, które są większe niż wysokość raty ustalonej w umowie kredytowej. Jeśli posiadasz oszczędności i chcesz je przeznaczyć na spłatę zobowiązania, to jak najbardziej możesz wykorzystać je, aby nadpłacić kredyt hipoteczny.

Ponadto to od Ciebie zależy, jak wysoka będzie nadpłata, możesz przekazać na ten cel jedno- lub dwukrotność raty kredytu. Takie działanie sprawia, że maleją Twoje raty oraz całkowity koszt kredytu do spłaty, dzięki czemu możesz uregulować swoje zobowiązanie szybciej. Dodatkowo każda nadpłata to informacja dla banku, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcą i posiadasz nadwyżki kapitału. To z kolei poprawia Twoją historię kredytową.

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Wiele kredytobiorców zastanawia się, czy nadpłacanie kredytu jest opłacalne i czy wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Podpowiadamy, że nadpłata kredytu hipotecznego jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybciej spłacić zobowiązanie wobec banku lub chcą obniżyć swoje raty. Warto nadpłacać hipotekę, ponieważ pozwala to na:

  • zmniejszenie kosztów kredytu,
  • skrócenie czasu spłaty kredytu hipotecznego,
  • zmniejszenie oprocentowania.

Co więcej, decydując się na nadpłatę kredytu, możesz pozostać przy okresie kredytowania, ale w zamian posiadać niższą ratę lub zostać przy nadpłatach i skrócić termin spłaty.

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Wiele osób zastanawia się lub rezygnuje z nadpłaty, ponieważ uważa, że wiąże się to z kosztami. Jednak zgodnie z ustawą z 2017 roku, banki mogą pobierać prowizję w wysokości 3% za nadpłacanie kredytu w ciągu pierwszych trzech lat kredytowania. Po tym czasie dokonanie nadpłaty jest całkowicie darmowe. Choć po wprowadzeniu w życie ustawy, wiele banków całkowicie zrezygnowało z pobierania prowizji za nadpłacanie kredytów mieszkaniowych, stąd, aby dowiedzieć się, jak to wygląda i czy opłaca się nadpłacać Twoje zobowiązanie, przeczytaj swoją umowę kredytową!

Kiedy warto skrócić okres kredytowania kredytu hipotecznego?

Jeśli dysponujesz wolnymi środkami, to warto zastanowić się nad skróceniem okresu kredytowania kredytu hipotecznego. Jest to zobowiązanie na wiele lat, dlatego dobrze jest przyspieszyć spłatę, tym bardziej, kiedy posiadasz dodatkowy kapitał. Co więcej, wcześniejsza spłata kredytu pozwoli Ci na zmniejszenie wysokości odsetek i skrócenie okresu kredytowania. Jeśli nadpłacisz kredyt, to zmieni się rata kredytu hipotecznego.

Ponadto, aby uniknąć prowizji za nadpłatę kredytu mieszkaniowego, dobrze jest poczekać 3 lata od daty podpisania umowy kredytowej. Dzięki temu nie zapłacisz dodatkowych 3% prowizji, które może doliczyć bank za nadpłacanie kredytu. Niemniej prowizja występuje w niektórych bankach, stąd warto zapoznać się z warunkami przed zawarciem umowy.

Podsumowanie

  • Nadpłata kredytu hipotecznego to dokonywanie spłat rat w kwocie większej niż zostało to ustalone w harmonogramie spłat. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które dysponują dodatkowym kapitałem.
  • Nadpłata możliwa jest w praktycznie każdym banku, jednak niektóre instytucje finansowe zastrzegają sobie, że w pierwszych 3 latach kredytowania mogą pobierać prowizję za dokonywanie nadpłat. Wysokość prowizji to maksymalnie 3% wartości kredytu.
  • Chcąc nadpłacać kredyt, należy przeznaczyć na spłatę raty większą ilość środków. To od Ciebie zależy, czy chcesz dokonać nadpłaty jednorazowo, czy może na stałe. Co więcej, nie ma określonego limitu nadpłaty, możesz dokonać jednokrotności lub dwukrotności spłaty w jednym miesiącu.
  • Nadpłata kredytu hipotecznego jest opłacalna, ponieważ pozwala na zmniejszenie kwoty kredytu, odsetek lub skrócenie okresu kredytowania.
  • Nadpłata kredytu w większości banków zwykle jest darmowa. Jednak warto zapoznać się z umową kredytową, aby dokładnie sprawdzić, jak działa nadpłata kredytu hipotecznego w Twoim banku.
  • Zgodnie z ustawą z 2017 roku bank może pobierać prowizję za nadpłatę kredytu w wysokości 3%, jeśli chcesz spłacać kredyt w większych ratach w pierwszych trzech latach trwania umowy kredytowej. Po okresie 3 lat nadpłacenie kredytu jest darmowe.
  • Kredytobiorca może zwiększyć wysokość rat, które płaci do banku, dzięki temu możliwe jest skrócenie okresu kredytowania. Nie tylko pozwala spłacić kredyt szybciej, ale także zmniejsza raty oraz odsetki. Stąd, jeśli posiadasz wolne środki, to warto przeznaczyć je na nadpłatę kredytu hipotecznego.
faq - kredyty

FAQ

W jaki sposób najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny?

Warto mądrze nadpłacać kredyt hipoteczny. Przede wszystkim sprawdź umowę kredytową i zobacz czy nie zapłacisz prowizji za nadpłaty. Co więcej, najlepiej nadpłacać hipotekę z wolnych środków, dzięki czemu skrócisz czas kredytowania oraz koszty kredytu.

Kiedy warto zdecydować się na nadpłacanie kredytu hipotecznego?

Na nadpłacanie kredytu hipotecznego warto zdecydować się, gdy posiadasz wolne środki. Takie rozwiązanie pozwoli Ci szybciej pozbyć się zobowiązania lub umożliwi skrócenie rat. Jeśli nie wiesz, czy w Twoim przypadku warto nadpłacić kredyt, to skontaktuj się ze swoim doradcą kredytowym lub innymi pośrednikami kredytu hipotecznego, którzy przeanalizują Twoją sytuację.

Ile wynosi prowizja od nadpłacania kredytu hipotecznego?

W przypadku kredytu gotówkowego czy hipotecznego banki mogą pobierać prowizję za szybszą spłatę kredytu. Jednak w przypadku kredytu hipotecznego od wejścia w życie ustawy z dnia 2017 roku, instytucje finansowe mogą pobierać prowizję jedynie przez pierwsze 3 lata umowy kredytowej. Taka prowizja wynosi 3% od całkowitego kosztu kredytu. Po upływie tego okresu nadpłata kredytu nie wiąże się już z dodatkowymi kosztami.

Facebook
Zadzwoń