Wsparcie finansowe to coś, po co w niektórych sytuacjach naprawdę warto sięgać. Zarówno w życiu prywatnym, jak i podczas prowadzenia działalności gospodarczej czasem jest to krok, który determinuje przyszłość firmy i przedsiębiorcy. Warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.
Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?
Jednoosobowa działalność gospodarcza jest dziś najprostszą formą prowadzenia swojego interesu. Istotne jest, że właściciel firmy w takim przypadku odpowiada za nią całym swoim majątkiem, co może, ale nie musi się wiązać z dużym ryzykiem materialnym. Założenie działalności nie wiąże się z zakładaniem kapitału, wypełnianiem dużej ilości dokumentów, czy też z długim czasem oczekiwania na otwarcie firmy. To w zasadzie jedynie kilka kroków, które można wykonać, siedząc w domu, przy komputerze.
Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, musimy liczyć się z pewnymi stałymi opłatami, od których nie ma odstępstw. Są to ZUS, składka zdrowotna oraz podatki od przychodów. Warto wiedzieć, że większość przedsiębiorców może liczyć na pewną ulgę na start. Dzięki temu przez kilka miesięcy jest w stanie żyć i działać na preferencyjnych warunkach. Co jednak w sytuacji, gdy nasze dochody są zbyt małe na opłacenie istotnych spraw? Lub napotykamy kryzys?
Kiedy warto sięgnąć po kredyt w banku?
W świecie idealnym kredyty i pożyczki nie byłyby potrzebne, jednakże rzeczywistość niejednokrotnie stawia w sytuacji, w której jedynym wyjściem jest zorganizowanie sobie właśnie takiego wsparcia. Po kredyt warto sięgnąć, gdy potrzebna jest dodatkowa gotówka na start biznesu, czy też w momencie, gdy stajemy przed trudną do przeskoczenia sytuacją. Może to być konieczność zakupu nowego sprzętu firmowe, czy też nagła awaria, która nie została przewidziana w budżecie.
Czym jest kredyt, kredyt gotówkowy, a czym jest pożyczka?
Mimo że te dwa produkty są do siebie bardzo podobne, różni je kilka kluczowych kwestii, o jakich należy sobie zdawać sprawę przed zaangażowaniem się w spłatę któregoś z nich. Podstawowa różnica to fakt, że kredytu może udzielić jedynie bank, natomiast pożyczka jest produktem udzielanym przez instytucje pozabankowe i osoby prywatne. Dla firmy, w tym więc i dla jednoosobowej działalności gospodarczej istotne jest, aby szukać wsparcia jedynie w sprawdzonych miejscach. Kredyty są z reguły bezpieczniejsze i zaangażowanie się we współpracę z bankiem zawsze będzie zgodne z prawem. W przypadku pożyczek jest trochę trudniej, a jeżeli zdecydujemy się na wzięcie pożyczki bez dogłębnego przeanalizowania oferty, może się okazać, że jej koszty będą dla nas zbyt dużym obciążeniem. Jeśli zdecydujemy się na kredyt, możemy liczyć na merytoryczne wsparcie od banku, na ubezpieczenie i wiele innych elementów, które będą nas zwyczajnie wspierać. W przypadku pożyczki tego nie ma.
Z jakich kredytów może skorzystać mały przedsiębiorca – kredyt hipoteczny, gotówkowy?
Jest wiele rodzajów pożyczek i wsparcia, z którego może skorzystać zarówno młody, jak i doświadczony przedsiębiorca. Każdy bank ma swoją ofertę i swoje wymagania, dlatego zawsze warto porównać ze sobą kilka konkretnych ofert, które na pierwszy rzut oka wydają się nam korzystne. Przedsiębiorca może skorzystać z kredytu gotówkowego lub też kredytu hipotecznego, a także ze specjalnie tworzonych pożyczek firmowych na dowolny cel.
Jak dostać kredyt? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kredyt?
Szukając odpowiedniego na swoje potrzeby kredytu, należy kierować się kilkoma istotnymi kwestiami. Oprócz porównywania ze sobą konkretnych ofert należy spojrzeć na:
- rata kredytu,
- czas na spłatę zobowiązania (okres spłaty),
- maksymalną kwotę możliwą do otrzymania z instytucji,
- wysokość kosztów związanych z wzięciem kredytu,
- cel, na jaki można się zapożyczyć,
- wysokość koniecznego zabezpieczenia,
- całkowity koszt kredytu,
- oprocentowanie kredytu, rzeczywista roczna stopa oprocentowania,
- formalności wymagane do uruchomienia kredytu.
To tylko kilka wytycznych, ale pozwolą one na przesianie ofert banków, aby wybrać kilka tych kredytów, które na pierwszy rzut oka będą dla nas najkorzystniejsze. Kolejna kwestia to wymagania, jakie musimy spełnić, aby otrzymać wybrane przez nas wsparcie.
Jakie warunki należy spełnić, by wziąć kredyt?
Warto zacząć od tego, że otrzymanie kredytu, bez względu na jego rodzaj, wiąże się z szeregiem konkretnych formalności. Łatwiej będzie przedsiębiorcom, którzy posiadają firmę dłużej niż pół roku, jednakże banki oferują również wsparcie dla osób rozpoczynających działanie na własną rękę.
W przypadku chęci złożenia wniosku o kredyt i podpisania umowy o kredyt dla firmy starszej, istotne jest okazanie odpowiednich dokumentów. Zazwyczaj są to KRS lub CEIDG, REGON, NIP, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i ZUS, a także konkretne w danej sytuacji dokumenty finansowe. Ważne, by pamiętać, że każdy bank może mieć inne warunki udzielania kredytu, dlatego warto się z nimi skrupulatnie zapoznać.
W przypadku młodszej firmy tych warunków może być więcej, jednakże istnieją duże szanse na jej otrzymanie, jeśli jesteśmy elastyczni i zdeterminowani. Warto pamiętać, że dobrze jest posiadać konto w banku, w którym chcemy otrzymać kredyt. W takiej sytuacji bank widzi naszą przeszłą i aktualną sytuację finansową i łatwiej mu zdecydować o współpracy, ocenić zdolność kredytową itp.
Przede wszystkim należy pamiętać, by przedstawić w banku faktyczną sytuację finansową. Zatajanie jakichkolwiek informacji jest bezcelowe, gdyż bank ma swoje sposoby, aby sprawdzić naszą wiarygodność. Szczerość jest korzysta, bo możemy nawet dostać wyższą kwotę kredytu lub niższe oprocentowanie.
Jak zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu? Wniosek o kredyt
Banki lubią Klientów wiarygodnych. Interesuje je jasna, konkretna współpraca i terminowość w spłacaniu zobowiązania. Warto więc zrobić kilka kroków, aby rozmowy z instytucją bankową przebiegały w spokojnej, korzystnej dla obu stron atmosferze. W pierwszej kolejności warto zadbać o swoją historię kredytową. Jeśli osoba prywatna spłacała swoje wcześniejsze zobowiązania w terminie, nie zalega ze spłatami, nie miała styczności z komornikiem i jej sytuacja jest pod tym względem jasna, to kredyt dla działalności gospodarczej, której jest właścicielem, będzie udzielany chętniej.
Druga sprawa to stworzenie dobrego biznesplanu. Jeśli bank uzna, że nasz biznesplan klarownie przedstawia nasze plany, aktualny stan firmy, opisuje ewentualne zagrożenia i oczekiwania grup docelowych, którym oferujemy nasze usługi lub produkty, będzie przychylniej podchodził do współpracy.
Trzecia istotna rzecz to możliwość zabezpieczenia kredytu. Wbrew pozorom warto sięgać po niego nie w sytuacji na ostatnią chwilę, a wtedy, gdy dopiero przewidujemy kryzys. Zabezpieczeniem może być poręczenie osoby trzeciej, nieruchomość, czy też wartościowa ruchomość.
Podpisanie umowy dotyczącej wzięcia kredytu na działalność gospodarczą wymaga więc nieco wysiłku, jednakże jest to zdecydowanie warte zachodu. Są różne sytuacje, dlatego właśnie bank do każdej z nich podejdzie indywidualnie i trzymając się głównych zasad i wymagań oceni, czy warto angażować się we wsparcie danego przedsiębiorcy. Zawsze też warto szukać wsparcia w ekspertach, ponieważ mają oni cenne doświadczenie, którym mogą się podzielić, aby doprowadzić sprawę do końca w skuteczny, satysfakcjonujący sposób.