Co to jest kredyt obrotowy dla firm?

Co to jest kredyt obrotowy dla firm?

Masz problemy z płynnością finansową w swojej firmie? Nie wiesz, jak uchronić przedsiębiorstwo przez nieterminowymi płatnościami? Obawiasz się, że nie będziesz mieć z czego opłacić kosztów lub pracowników? Sprawdź, co to jest kredyt obrotowy dla firm! Zobacz, na czym polega ten rodzaj kredytu! Dowiedz się, kto może skorzystać z kredytu obrotowego dla firm!

Co to jest kredyt obrotowy dla firm?

Kredyt obrotowy dla firm to rodzaj pożyczki, która zwiększa płynność finansową przedsiębiorstwa poprzez pozyskanie środków pieniężnych, które są przeznaczone na wydatki działalności. Pozyskanie tego rodzaju kredytu pozwala na opłacenie m.in. rachunków za media, faktur, wypłat pracowników.

Na czym polega kredyt obrotowy dla firm?

Pożyczka w postaci kredytu obrotowego polega na udzieleniu przez bank kredytu, który pomoże poprawić kondycję firmy. Dzięki finansowaniu możliwe jest utrzymanie płynności finansowej, dzięki, której firma może się rozwijać. Kiedy firma otrzyma kredyt obrotowy, to zazwyczaj musi przeznaczyć go na dowolne cele związane z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa w tym zobowiązań podatkowych czy bankowych. Okres kredytowania zwykle wynosi od 1 do 5 lat, a niektóre banki udzielają kredytów dla firm obrotowych do 500 000 zł bez zabezpieczeń rzeczowych. Posiadając firmę, możesz skorzystać z:

  • kredytu obrotowego w rachunku bieżącym
  • pożyczki w postaci kredytu obrotowego w rachunku kredytowym.

Dodatkowo możesz wybrać kredyt odnawialny (kredyt rewolwingowy)  lub nieodnawialny. W pierwszym przypadku posiadasz limit kredytowy środków pieniężnych, jakie możesz wykorzystać do finansowania bieżącej działalności firmy. Jeśli dokonasz spłaty zobowiązania, limit zostaje odnowiony. Z kredytu odnawialnego możesz korzystać do 36 miesięcy tj. 3 lata. W przypadku kredytu nieodnawialnego otrzymujesz pewną kwotę do dyspozycji, jednak każda wypłata środków przez przedsiębiorcę powoduje pomniejszenie kwoty z udzielonego limitu.

Dla kogo jest kredyt obrotowy dla firm?

Z kredytu obrotowego mogą korzystać właściciele działalności, która istnieje już jakiś czas na rynku. Zazwyczaj staż rynkowy przedsiębiorstwa musi wynosić co najmniej 12 miesięcy. Do tego, organizacja musi posiadać odpowiednio duże i regularne wpływy od kontrahentów. Co więcej, dobrze, jeśli posiada odpowiednio dużą liczbę klientów, którzy dokonują zakupu produktów czy usług. Ponadto łatwiej będzie pozyskać kredyt obrotowy firmom, które mają wysoką zdolność kredytową oraz są klientami banku, w którym starają się o kredyt.

Zazwyczaj kredytu obrotowego nie otrzymają firmy, które dopiero co powstały lub są od niedawna na rynku. Jednak małe i nowo otwarte działalności, aby mogły wziąć kredyt obrotowy, zazwyczaj muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenie kredytu. Taką gwarancję spłaty zadłużenia może wydać BGK.

Jakie korzyści daje kredyt obrotowy dla firm?

Kredyt obrotowy to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie płynności finansowej firmy. Ten rodzaj kredytu pozwala na finansowanie działalności gospodarczej mimo długich terminów zapłat lub zwłoki w płatnościach przez niewywiązujących się kontrahentów. Dodatkowo rachunek bieżący firmy jest zabezpieczony, dzięki czemu właściciel może zajmować się jej rozwojem. Co więcej, dodatkowe środki pozwalają na swobodne prowadzenie firmy, dzięki czemu przedsiębiorstwo może zgromadzić kapitał inwestycyjny. To z kolei pozwala jej na rozwój, a za tym idzie ugruntowanie pozycji na rynku.

Ile kosztuje kredyt obrotowy dla firm?

Jeśli planujesz wziąć kredyt na prowadzenie działalności gospodarczej w postaci obrotówki, to musisz liczyć się z pewnymi kosztami kredytu. Zazwyczaj na koszt kredytu wpływają:

  • koszty związane z zapewnieniem spłaty,
  • prowizja przygotowawcza i odpowiednią prowizję dla banku za udzielenie kredytu,
  • oprocentowanie kredytu.

Decydując się na taką formę finansowania, możesz skorzystać z kalkulatorów, które pomogą Ci wyznaczyć koszty i okres finansowania kredytu.

Co to jest kredyt obrotowy dla firm?

Podsumowanie

  • Kredyt obrotowy dla działalności to pozyskanie środków pieniężnych z banku przez firmy w celu opłacenia bieżących zobowiązań. Przedsiębiorstwo może przeznaczyć środki z kredytu obrotowego na cele związane z działalnością firmy w tym: wypłaty pracowników, rachunki za media czy opłaty faktur wystawionych przez dostawców usług i produktów.
  • Obrotówka jest to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które mierzą się z płynnością pieniężną. Kredyt pozwala na poprawę kondycji firmy i jej rozwój. Ponadto możesz korzystać z kredytu obrotowego w rachunku bieżącym lub rachunku kredytowym. Na dodatek masz do wyboru kredyt z odnawialnym limitem lub pożyczkę nieodnawialną.
  • Kredyt obrotowy może uzyskać mała lub średnia firma, która jest na rynku dłużej niż 12 miesięcy. Do tego powinna mieć duże i regularne wpływy na rachunku bankowym. Co więcej, aby dostać kredyt obrotowy, działalność powinna również posiadać dużą liczbę kontrahentów.
  • Korzystając z kredytu obrotowego, firma może wydać środki na dowolny cel związany z jej dotychczasowymi wydatkami. To pozwala jej na poprawę sytuacji finansowej oraz bezpieczne przetrwanie. Tego typu kredyty pozwalają również na stopniowy rozwój przedsiębiorstwa bez ryzyka o utratę środków.
  • Koszt kredytu obrotowego jest uzależniony od wysokości oprocentowania kredytu obrotowego, prowizji dla banku za udzielenie kredytu oraz kosztów związanych z gwarancją spłat pożyczki.
faq - kredyty

FAQ

Czy warto brać kredyt obrotowy dla biznesu?

Kredyt obrotowy dla działalności jest korzystny dla firm, które mają problemy ze spłatą zobowiązań, która może wynikać z nieterminowych opłat kontrahentów. Taka pożyczka pomaga utrzymać płynność pieniężną oraz pozwala na swobodny rozwój firmy. Co więcej, kredytobiorca może uzyskać kredyt z odnawialnym limitem, z którego może korzystać przez 3 lata lub nieodnawialnym, gdzie kapitał obrotowy zostaje pomniejszony o zainwestowaną kwotę.

Ile kosztuje kredyt obrotowy dla firm?

Koszt kredytu obrotowego ustalany jest indywidualnie. Na koszty wpływ ma premia pobierana przez bank za udzielenie kredytu, RRSO oraz koszty związane z zabezpieczeniem kredytu. Liczy się również zdolność kredytowa i bank, w którym chcesz wziąć kredyt obrotowy.

Ile czeka się na kredyt obrotowy dla firm?

W zależności od tego, w jakim banku chcesz wziąć kredyt obrotowy. Zwykle w przypadku kredytu obrotowego udzielanego dla firm będących już jakiś czas na rynku, weryfikacja i decyzja banku trwa 20 minut. Jeśli posiadasz młodą firmę, to decyzja o przyznaniu kredytu może się wydłużyć, ponieważ możliwe, że bank poprosi o dodatkowe dokumenty.

Facebook
Zadzwoń